Hodowla serwali DOKOcats


Afrykański władca domu

Mimo swojego afrykańskiego pochodzenia serwal znakomicie sprawdza się w hodowli. Egzotyczny przedstawiciel kotowatych żyje na terenach sawannowych. Lubi chować się w wysokiej trawie, w której może polować na mniejsze ssaki, nie oddala się jednak zanadto od zbiorników wodnych. Opiekować możemy się natomiast krzyżówką serwala i kota domowego - znaną jako savannah. Ta hybryda jest dość młoda i zarazem kontrowersyjna - sprzedażą kociąt mogą zajmować się wyłącznie hodowle dysponujące specjalnymi pozwoleniami. Unikatowy charakter tej rasy ma również wpływ na cenę za zwierzę. Rasa należy do jednej z droższych nie tylko z tego powodu. Wielkość oraz niezaprzeczalne, niespotykane nigdzie indziej piękno sprawia, że wiele osób mimo to decyduje się na kontakt z hodowcą i opiekę nad tą egzotyczną pięknością.

Cechy charakterystyczne

Serwal jest bardzo charakterystyczny. Sylwetką i umaszczeniem wprost nawiązuje do afrykańskiego pochodzenia. Należy też jednego z największych hodowlanych kotów domowych, co rzutuje na jego codzienne potrzeby. Tym, co wyróżnia go na tle innych kotów, jest budowa pyszczka oraz subtelna sylwetka. Na pyszczek składają się: mała głowa, trójkątne uszy oraz migdałowe oczy. Osadzone na długiej i szczupłej szyi tworzą filigranową postać, która wraz z tułowiem, łapami i ogonem tworzy kwintesencję smukłości. Jasnobrązowe futerko nakrapiane czarnymi podłużnymi cętkami podkreśla egzotyczne pochodzenie kota, podobnie jak czarne obwódki wokół oczu oraz nosa. Bystre spojrzenie wykazuje wysoką inteligencję i ciekawość przeplataną wrodzonym spokojem. Trudno oderwać wzrok od tak uroczego oblicza, które bywa jednak dość nieobliczalne.

Dzikie pochodzenie – zaleta czy wada?

Tym, co najbardziej rzuca się w oczy przy pierwszym spotkaniu z tym kotem, jest... elegancja: poczynając od wyglądu, a kończąc na zmysłowych, spokojnych ruchach. Nie należy jednak dać się zwieść się takiemu zachowaniu. Nigdy nie wiadomo, jak zachowa się serwal. Hodowla tej rasy należy do bardzo wymagających. W trakcie socjalizacji może okazać się, że kot odziedziczył od swoich przodków sporo cech, które nie odpowiadają stereotypowymi mruczkowi. Wiele zależy jednak od osobnika. Z reguły bywa dość spokojny, choć może zdarzyć się tak, że będzie zachowywał się agresywnie i bardzo terytorialnie. Kiepsko znosi też towarzystwo dzieci – serwal nie nadaje się na typowego domowego kota, który cierpliwie reaguje na częste i niekoniecznie trafione pieszczoty.

Serwal – dziki kot o psich cechach

Wraz z dojrzewaniem koty stają się znacznie spokojniejsze. Ku zaskoczeniu hodowców z czasem zaczynają bardziej przypominać psy. Świadczy o tym zamiłowanie do zabawy i ruchu (spacery z serwalem na smyczy wcale nie będą czymś dziwnym, a wręcz przeciwnie – zwierzak pokocha przebywanie na świeżym powietrzu) czy silne przywiązanie do opiekuna (wspólne spanie w jednym łóżku również nie będzie należało do wyjątków). Nikogo nie powinno też dziwić, że serwale uwielbiają przebywanie blisko wody. W przeciwieństwie do swoich domowych braci z przyjemnością spędzają czas przy odkręconym kranie lub wypełnionej po brzegi wannie. Mieszkanie z balkonem będzie wymagało od hodowcy dodatkowego zabezpieczenia – koty tej rasy bardzo wysoko skaczą, są dość ruchliwe i dynamiczne. Istnieje zatem ryzyko, że wyskoczą przez balkon. Zwykła siatka zabezpieczająca powinna tu jednak wystarczyć.

Hodowla serwali jest bardzo wymagającym zajęciem. Opieka nad kotem, który przejawia cechy swoich żyjących na wolności przodków mogą być dominujące. Przed przyjęciem pod swój dach tak wymagającego członka rodziny należy dobrze przemyśleć swoją decyzję. Serwal będzie wymagał sporo uwagi, nie tylko podczas socjalizacji, a także dużo później, gdy poczuje się jak u siebie. Znajdzie nić porozumienia z innymi zwierzętami, przywiąże się do swojego opiekuna, ale wobec dzieci może być agresywny. Z czasem zacznie być wymagający, jeśli chodzi o pieszczoty oraz zabawę. Przemyślana decyzja o hodowli tej dzikiej piękności odwdzięczy się jednak wspaniałą przygodą. Jeśli masz wątpliwości, możesz wykorzystać wiedzę doświadczonych hodowców, którzy podpowiedzą, w jaki sposób opiekować się kotem.