Biały kot bengalski


Z wyglądu przypominają dzikie zwierzęta prosto z dżungli. Niespotykane, cętkowane umaszczenie od razu przywodzi na myśl lamparty i gepardy. Rasa ta najczęściej kojarzy się jednak z brązowym umaszczeniem. Dlatego właśnie białe koty bengalskie (określane czasami jako Snow lub Snow Lynx) są niezwykle rzadkie, a ich wyjątkowe umaszczenie podbiło serca ludzi na całym świecie.

Umaszczenie

Biały kot bengalski to rasa stworzona w latach 80 i 90 przez dwóch hodowców, którzy chcieli rozszerzyć pulę genetyczną zwierząt. Jest to wyjątkowa mieszanka, której kolor możemy zawdzięczać ich syjamskim kuzynom. Jeżeli chodzi o umaszczenie, to najczęściej spotykane jest marmurkowe i cętkowane. Niektóre zwierzaki są jedyną w swoim rodzaju mieszanką obu wzorów. Cętkowane, jak nazwa wskazuje, wyróżniają się cętkami. Z reguły, są to ciemniejsze plamki na jasnym tle. Miłośnicy plamek podzielili je na cztery kategorie: pojedyncze punkty (single spots), groty strzał (arrow heads), ślady łap (paw prints) oraz... donuty (donuts). Natomiast marmurkowe umaszczenie to mieszanka ciemniejszych tonów wzdłuż kręgosłupa, przypominającym z wyglądu efekt marmuru.

Białe koty bengalskie wyróżnia piękny, jasny odcień. Przez wielu opisywany jest jako kawa z mlekiem. “Tło” to z reguły odcień przypominający kolor kości słoniowej. Ogon oraz łapki rządzą się jednak własnymi prawami. Końcówka ogona jest ciemno-brązowa, a w niektórych wypadkach nawet czarna. Na podobnej podstawie działają poduszki na łapkach. Nawet najjaśniejsze zwierzaki będą miały ciemne poduszki.

Oczy to kolejny element wyróżniający białe koty bengalskie od innych odmian. Najczęściej są one niebieskie, przypominające krystalicznie czystą wodę. Nie jest to jednak reguła, bardzo często spotyka się również zwierzaki z zielonymi lub złotymi ślepiami.

Białe kociaki bengalskie są równie towarzyskie i wierne co inne odmiany. Dumnie towarzyszą swoim właścicielom w codziennych obowiązkach, czasami nawet próbują ich zagadać. Są również bardzo czułe i inteligentne. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i będą chronić ich domostwa.